Ranking stomatologów

Na stan ząbków dziecka, proces ząbkowania, podatność na próchnicę, ma wpływ zdrowie i dieta matki w okresie ciąży.
Na pewno w prawidłowym rozwoju ząbków przeszkadza zbyt częste i długotrwałe używanie smoczka oraz ssanie kciuka. Bardzo szkodliwe jest picie słodkich napojów przez butelkę, ponieważ sprzyja tzw. próchnicy butelkowej. Niekontrolowane ssanie smoczka sprzyja rozwojowi wad zgryzu. Aby tego uniknąć, dziecko należy jak najszybciej uczyć pić z kubeczka i już w drugim półroczu życia dziecka, warto je odzwyczaić od smoczka. Starszemu dziecku można dać w zamian do ssania skórkę od chleba.

Należy udać się do lekarza, gdy ząbki rosną krzywo, gdy zachodzą na siebie lub gdy w momencie ukończenia 1 roku życia, nie widać jeszcze ani jednego ząbka.
Mleczaki różnią się od zębów stałych, są słabsze, słabiej zmineralizowane. Jeśli dziecko utraci je zbyt szybko, prawdopodobnie szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Jeśli stałe zęby nie będą miały dość miejsca, powstanie wada zgryzu. Jeśli się jej stosunkowo szybko nie zapobiegnie poprzez operację lub noszenie aparatu ortodontycznego, twarz może ulec deformacji.

Kiedy należy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do dentysty? Stomatolodzy zapraszają do gabinetu już niemowlęta. Oczywiście nie wykonują wówczas żadnych zabiegów, a jedynie sprawdzają czy ząbki rosną prawidłowo, czy nie ma zagrożenia próchnicą. Wizyty takie należy powtarzać co 3-6 miesięcy.

Jeżeli mleczakom grozi próchnica, dobry stomatolog powinien ochronić je poprzez lakowanie lub lakierowanie. Jeżeli próchnica już się wdarła, stomatolog może przeprowadzić tzw. lapisowanie – które zapobiega rozwojowi próchnicy. Rozwojowi próchnicy sprzyja przede wszystkim cukier, napoje słodkie, słodycze.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s